Dzień Ziemi 2022
22.04.2022
To święto promuje aktywne działanie na rzecz naszej planety oraz przypomina jak ważna jest troska o środowisko. Hasło tegorocznych obchodów to: Inwestujmy w naszą planetę. Podkreśla ono, że skuteczne działanie na rzecz ochrony środowiska jest możliwe dzięki współdziałaniu obywateli, rządów oraz przedsiębiorstw.
Idea Dnia Ziemi zrodziła się już w 1970 roku. Początkowo była to inicjatywa amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona oraz organizacji proekologicznych działających w Stanach Zjednoczonych. Jednak z czasem zaczęła ona wykraczać poza granice USA. Skala działań oraz liczba zaangażowanych w nie osób sprawiły, że w 2009 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi.
Obecnie w obchody tego Dnia zaangażowanych jest ponad 190 państw na świecie. Polska dołączyła do tego grona w latach 90. XX wieku. Co roku zwracana jest uwaga na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią, jak np. ochrona zagrożonych gatunków, promocja odnawialnych źródeł energii, czy ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z plastiku.
W ramach Dnia Ziemi organizowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak konferencje, akcje sprzątania świata, konkursy ekologiczne. W województwie lubuskim już po raz ósmy odbędzie się akcja sprzątania brzegów Warty i jej dorzecza od źródła do ujścia.
Obchody Dnia Ziemi to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy o ochronie przyrody realizowanej w województwie lubuskim. W tym celu Skwer edukacyjny założony przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza do przyjemnych odwiedzin. To miejsce jest żywą mini encyklopedią otaczającej nas fauny i flory, a także ciekawostek botanicznych i form ochrony ustanowionych na terenie województwa lubuskiego.
Skwer wraz z łąką kwietną, budkami dla ptaków i owadów oraz interesującymi tablicami edukacyjnymi zachęca, aby się zatrzymać, odpocząć i spojrzeć na przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Każda chwila na Skwerze skłania do refleksji na temat piękna, różnorodności i bogactwa walorów przyrodniczych wokół nas. W przejrzysty sposób można samemu poznać wybrane najciekawsze formy ochrony przyrody oraz gatunki, takie jak rybołów, wilk, nocek duży oraz nauczyć się rozpoznawać gatunki roślin, takie jak, np. bodziszek kantabryjski, jastrzębiec plamisty, krwawnik wiązówkowaty, mydlnica lekarska, przywrotnik pospolity, kalina hordowina i wiele innych.
22 kwietnia w sposób szczególny zwracamy uwagę na potrzebę właściwego kształtowania i ochrony środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego użytkowania oraz odnawiania zasobów, tworów i składników przyrody.