Zapraszamy na Szlak czterech rezerwatów!
10.05.2023
W województwie lubuskim nie brakuje malowniczych i interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Często równie ważna, jak sam cel wycieczki, jest prowadząca do niego droga. Tak jest właśnie w przypadku nowego „Szlaku czterech rezerwatów” otwartego oficjalnie 9 maja br., a wytyczonego z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Nadleśnictwa Bogdaniec, Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska, Gminy Bogdaniec i Gminy Witnica.
Szlak czterech rezerwatów liczy około 20 kilometrów, rozpoczyna się na terenie rezerwatu przyrody Bogdanieckie Cisy, następnie przebiega przez miejscowości Racław, Bogdaniec i kończy w Nowinach Wielkich. Oprócz wspomnianego rezerwatu Bogdanieckie Cisy, który z uwagi na duże zagęszczenie rosnącego tam cisa pospolitego jest swego rodzaju przyrodniczym unikatem, nowo otwarty szlak przebiega przez rezerwat Dębowa Góra oraz w pobliżu rezerwatów Bogdanieckie Grądy i Morenowy Las. Na skraju Morenowego Lasu znajduje się również wieża widokowa, z której rozpościera się rozległy niczym nieograniczony widok na dolinę Warty.
Trasa oprócz możliwości obcowania z przyrodą, daje również szansę zapoznania się z historią i kulturą okolicznych terenów. Wszystko za sprawą przebiegania przez okoliczne miejscowości, sąsiedztwo Arboretum w Dolinie Trzech Młynów, a także bliskość obiektów muzealnych, takich jak Zagroda Młyńska w Bogdańcu. Zakończenie trasy w Nowinach Wielkich może być również okazją do odwiedzenia Parku Dinozaurów i zobaczenia fragmentu meteoru w Geo-Muzeum.
Oficjalne otwarcie
Uroczystość oficjalnego otwarcia szlaku rozpoczął Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który przywitał zebranych gości i podziękował wszystkim, dzięki zaangażowaniu których możliwe było wyznaczenie nowej trasy przyrodniczo-turystycznej w regionie.
Podczas pierwszej części uroczystości odbywającej się siedzibie Nadleśnictwa Bogdaniec wygłoszono referaty dotyczące przyrodniczego bogactwa terenów położonych w granicach Nadleśnictwa Bogdaniec, znaczenia ochrony rezerwatowej, rezerwatu przyrody Bogdanieckie Cisy oraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości cisa pospolitego w Polsce. Wśród prelegentów znaleźli się Piotr Pietkun – Nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec, dr Andrzej Korzeniowski – Regionalny Konserwator Przyrody, Marta Cis – specjalistka z RDOŚ w Gorzowie Wlkp., prof. dr hab. Grzegorz Iszkuło – z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. O przebiegu Szlaku czterech rezerwatów opowiedział odpowiedzialny za jego wytyczenie Zbigniew Rudziński – prezes Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej.
Wydanie mapy „Rezerwaty przyrody okolic Gorzowa Wielkopolskiego"
Otwarcie szlaku było również okazją do podpisania listu intencyjnego, zawierającego założenia dotyczące opracowania oraz wydania mapy pn. „Rezerwaty przyrody okolic Gorzowa Wielkopolskiego”. Podpisy pod listem złożyli Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Prezes PTTK Ziemi Gorzowskiej oraz Nadleśniczowie z Bogdańca, Kłodawy, Barlinka, Strzelec Krajeńskich, Lubniewic, Ośna Lubuskiego, Karwina, Skwierzyny i Międzychodu.
Wspólny projekt zakłada opracowanie i wydanie mapy przyrodniczo-leśnej dla północnej części województwa lubuskiego w nakładzie dziesięciu tysięcy egzemplarzy, która zawierać będzie m.in. umiejscowienie 23 rezerwatów przyrody oraz inne formy ochrony przyrody, a także leśne kompleksy promocyjne, szlaki turystyczne i przyrodniczo-edukacyjne, infrastrukturę turystyczno-edukacyjną oraz rekreacyjną. Ponadto mapa zawierać będzie informacje o ww. Nadleśnictwach, w tym oznaczenie siedziby Nadleśnictw na mapie. Przed siedzibą RDOŚ w Gorzowie Wlkp. przy ul. Jagiellończyka 13 stanie również tablica informacyjno-edukacyjna przedstawiająca mapę.
W wydarzeniu uczestniczył także Andrzej Szelążek – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, który podziękował za bardzo dobrą współpracę oraz zaangażowanie w projekty realizowane dotychczas przez RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz jednostki Lasów Państwowych. Wyraził również nadzieję na kolejne wspólne inicjatywy, łączące ochronę przyrody oraz jej turystyczne udostępnianie.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości udali się do rezerwatu Bogdanieckie Cisy, gdzie dokonano pamiątkowego zasadzenia dwóch cisów oraz symbolicznie odsłonięto tablicę informacyjną. Następnie zebrani wybrali się na krótki spacer po rezerwacie. Szlak czterech rezerwatów oznakowany jest w terenie na żółto, szczegóły dotyczące przebiegu trasy oraz ciekawostki związane z rezerwatami przyrody można znaleźć w wydanym w związku z otwarciem trasy informatorze, którego autorem jest Zbigniew Rudziński.
Zachęcamy do wycieczek nową trasą i do zobaczenia na szlaku!