Budki dla ptaków przed siedzibą RDOŚ
03.03.2021
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przygotowała tej wiosny nowe budki dla ptaków, które będą poszukiwały dla siebie wygodnych miejsc lęgowych.
Remonty i termomodernizacje budynków, a także modernizacja ulic i inwestycje miejskie powodują, że ilość miejsc dogodnych do założenia gniazda przez ptaki miejskie z roku na rok się zmniejsza. Brakuje dziupli w drzewach, otworów wentylacyjnych i gzymsów , w których mogą zbudować gniazda sikory, rudziki, kopciuszki, kosy, szpaki, jerzyki, wróble i inne ptaki śpiewające. 2 marca 2021 roku przed siedzibą RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim i na skwerze edukacyjnym zostały zamontowane pierwsze „domki” dla tych skrzydlatych zwierząt, to sześć budek różnego typu.
Budki zostały przekazane przez Nadleśnictwa Kłodawa, Ośno Lubuskie i Strzelce Krajeńskie. Wykonane zostały z naturalnego drewna: bez lakieru i impregnatów. Można je montować zarówno na drzewach, jak i na budynkach. W drzwiczkach wycięto otwory i zamontowano dodatkowy element, na którym ptak będzie mógł przysiąść. Budki mają zapewnić ptakom bezpieczne miejsce do rozmnażania. W warunkach miejskich jest to bowiem utrudnione, a warto podkreślić, że ptaki w naturalny sposób pomagają w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny. Zwiększenie liczby ptaków w mieście to także doskonały sposób na naturalne wyeliminowanie uciążliwych, także dla ludzi, owadów.
Akcja jest przedsięwzięciem długofalowym. Kolejne budki zawisną na skwerze jeszcze w marcu. Łącznie będzie ich kilkanaście.
Być może już wiosną te ptasie domy znajdą swoich lokatorów, a skrzydlatym rodzicom uda się wyprowadzić lęgi. Kolejnym etapem w rozwijaniu skweru edukacyjnego będzie stworzenie na nim kwietnej łąki. Nasadzenie kolejnych drzew, krzewów i bylin kwitnących dla owadów zapylających zaplanowane zostało na kwiecień. W celu poprawy jakości życia w mieście pszczół na dachu siedziby RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim lubuscy pszczelarze ustawią ule. Realizacja tego działania ma nastąpić jeszcze tej wiosny.
Opisane przedsięwzięcia wpisują się w ochronę czynną ptaków, owadów i innych organizmów funkcjonujących w trudnych miejskich warunkach. Działania te mają także charakter edukacyjny, zwracają uwagę na potrzebę troski o otaczający krajobraz. Mogą stanowić także inspirację do realizacji podobnych projektów w swojej najbliżej okolicy, jak choćby zakładania sąsiedzkich zielonych ogródków.