Polsko-niemieckie warsztaty o zarządzaniu dziką przyrodą
28.03.2025
Wydarzenie zorganizowane w Pławinie 26 marca 2025 roku zgromadziło ekspertów przyrodniczych z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego oraz Kraju Związkowego Brandenburgia (Niemcy). Głównymi tematami spotkania była m.in. ochrona rzadkich gatunków ptaków drapieżnych, problematyka związana z rozprzestrzenianiem się szopów oraz projekt przywrócenia w Polsce lęgowej populacji dropia.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, Ministerstwa Środowiska Kraju Związkowego Brandenburgii, RDOŚ w Gorzowie Wlkp. RDOŚ w Szczecinie i w Poznaniu, PZŁ Zarządu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz włodarze Gminy Stare Kurowo i powiatu strzelecko-drezdeneckiego. RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowali – Michał Bielewicz, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody oraz Daria Jachimowska – Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.
Podczas warsztatów prelekcję na temat transgranicznej wymiany informacji w zakresie ochrony rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków drapieżnych w szczególności rybołowa i orlik krzykliwego na terenie polsko-niemieckiego pogranicza wygłosił Michał Bielewicz – Regionalny Konserwator Przyrody.
Kolejnym zagadnieniem przedstawionym przez Regionalnego Konserwatora Przyrody była kwestia ochrony wilka oraz omówienie zasad szacowania szkód w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz możliwości stosowania środków ochrony i zabezpieczania zwierząt przed drapieżnictwem wilków, tak aby minimalizować konflikty na styku człowiek-drapieżnik.
Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas polsko-niemieckich warsztatów była reintrodukcja dropia w północnej części województwa lubuskiego. To właśnie w Pławinie powstała stacja reintrodukcji dropia. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznać się z przygotowaną infrastrukturą i planami na przyszłość dotyczącymi ochrony tego gatunku. Działania na rzecz odtworzenia tego wymarłego w Polsce gatunku realizowane są m.in. przez Polski Związek Łowiecki we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Spotkanie było również okazją do wymiany najnowszych wyników badań czy strategii ochrony wdrażanych w Polsce i Niemczech. Jest to szczególnie istotne w przypadku gatunków inwazyjnych, takich jak szop pracz. W Brandenburgii odnotowuje się coraz większą liczbę osobników, a ich naturalne przemieszczanie się także na teren Polski rodzi wyzwania związane z zarządzaniem ich populacją.
Organizowane cyklicznie polsko-niemieckie warsztaty stanowią element kompleksowego zarządzania środowiskiem. Współpraca na poziomie międzynarodowym może zaowocować skuteczniejszą ochroną zasobów przyrodniczych oraz efektywniejszym przeciwdziałaniem pojawiającymi się zagrożeniami.
Źródło zdjęć: Lubuskie Centrum Informacyjne