Pomoc dla Rumunii w walce z pandemią COVID-19
29.10.2021
W czwartek 28 października br. na lotnisku wojskowym w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa transportu humanitarnego do Rumunii. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację transportu: wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego oraz Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrada Korpowskiego.
- Uwzględniając najpilniejsze potrzeby rumuńskiej służby zdrowia nasz rząd zdecydował o przekazaniu pomocy rzeczowej w postaci niezbędnego sprzętu medycznego oraz wysłaniu zespołu polskich medyków, którzy na miejscu będą służyć pomocą najbardziej potrzebującym pacjentom - powiedział podczas odprawy na lotnisku wiceszef polskiej dyplomacji.
W związku ze wzrostem zachorowań i zgonów na COVID-19, Rumunia zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Mając na uwadze łączące nasze kraje strategiczne partnerstwo oraz bliską współpracę, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, Polska pozytywnie odpowiedziała na prośbę strony rumuńskiej. W Rumunii w ostatnich dniach notuje się nawet po 15 tys. przypadków zakażeń koronawirusem, co powoduje obciążenie służby zdrowia oraz brak miejsc w szpitalach. Pandemia spowodowała też bardzo wysoką śmiertelność, w skutek choroby COVID-19 umiera tam dziennie między 400 – 500 osób.
Polska przekazała pomoc rzeczową w postaci niezbędnego sprzętu medycznego. Wysłano również zespół polskich medyków, którzy na miejscu będą służyć pomocą najbardziej potrzebującym pacjentom. Na pomoc medyczną o łącznej wartości ponad 11 mln złotych składa się 150 szt. koncentratorów tlenu o pojemności 5 litrów, 55 kardiomonitorów C80, 50 respiratorów, 3 urządzenia dezynfekujące Turbofogger oraz 1000 sztuk pulsoksymetrów. Dzisiejszy transport humanitarny to nie pierwsza pomoc dla Rumunii w walce z pandemią - niespełna 2 tygodnie temu przekazaliśmy Rumunii 50 koncentratorów tlenu.
W ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią, w ostatnich kilkunastu miesiącach, w odpowiedzi na potrzeby państw dotkniętych pandemią COVID-19,Polska wysłała sprzęt medyczny, leki oraz środki ochrony osobistej wielu państwom na całym świecie. Polska pomoc trafiła m.in. do mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Indii, Iraku i Irackiego Kurdystanu, a także do państw Bałkanów Zachodnich. Dodatkowo polscy medycy nieśli bezpośrednio pomoc chorym na COVID-19, między innymi we Włoszech, Kirgistanie i USA.
Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, wykorzystując posiadane nadwyżki szczepionkowe, Polska przekazała szczepionki przeciwko COVID-19 między innymi mieszkańcom Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii i Kirgistanu. Ponad 4 mln szczepionek stanowiła darowizna.
Opisane wyżej działania będące wyrazem solidarności naszego kraju w walce z pandemią COVID-19 nie byłyby możliwe bez sprawnej współpracy wielu instytucji i służb: KPRM, RARS, RCB oraz MSZ.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski / MSZ