Bezpieczeństwo energetyczne Polski – konferencja na Politechnice Rzeszowskiej z udziałem NFOŚiGW
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbyła się w dniach 16-17 kwietnia br. z udziałem Wiceprezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artura Michalskiego. Debata została zorganizowana przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.
Konferencję otworzył Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski. Następnie odbyło się kilka paneli dyskusyjnych związanych tematycznie z bezpieczeństwem energetycznym Polski oraz racjonalną gospodarką energetyczną, m.in.: z pozyskiwaniem strategicznych surowców energetycznych (gazu ziemnego i ropy naftowej), elektromobilnością, aspektami geopolitycznymi dystrybucji gazu ziemnego, nowego paliwa –wodoru, przemysłem 4.0 w sektorze energii.
W panelu pt. „Elektromobilność – nowy wyścig” wziął udział Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW, Artur Michalski. W toku dyskusji zaznaczył, że elektromobilność to wielkie wyzwanie i szansa dla Polski, a NFOŚiGW jest przygotowany do wspierania finansowego działań rządowych i samorządowych w tym zakresie, np. wyposażenia miast w autobusy zasilane energią elektryczną.
Także programy proponowane przez NFOŚiGW - GEPARD I i GEPARD II, zachęcają do modernizacji lub budowy stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego. W swoim wystąpieniu Prezes Artur Michalski podkreślił znaczenie planowanego wprowadzenia Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT), który – zarządzany przez NFOŚiGW – pozwoli zabezpieczyć i właściwie dystrybuować środki na bezpieczny rozwój transportu elektrycznego w Polsce.
„Polskę stać na elektromobilność, udźwigniemy ciężar jej finansowania” – te słowa Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego, jako jedną z konkluzji jego wystąpień konferencyjnych, podał portal Energetyka 24 w artykule pt. "NFOŚiGW stawia na auta na prąd, JSW na wodór". Był to jeden z oddźwięków medialnych partycypacji Narodowego Funduszu w rzeszowskiej konferencji.