W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przy okrągłym stole o finansowaniu efektywności energetycznej w Polsce

Konferencja typu „okrągły stół” poświęcona najważniejszym problemom dotyczącym finansowania efektywności energetycznej w Polsce odbyła się 15 maja br. w Warszawie. Otworzył ją Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kazimierz Kujda.

Witając zaproszonych gości, Prezes Kazimierz Kujda przypomniał o dotychczasowym wsparciu NFOŚiGW na rzecz ochrony środowiska w Polsce, szczególnie w sferze ochrony powietrza. Zapowiedział uruchomienie w najbliższym czasie programu zakładającego finansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Ten planowany program wpisuje się realizację celu ogólnokrajowego, jakim jest wyraźne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z gospodarstw domowych, zidentyfikowanych jako główna przyczyna smogu.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych sektorów i środowisk, mogących wnieść wkład w poprawę finansowania efektywności energetycznej w Polsce. Po części wprowadzającej, „okrągły stół” odbywał się w formie warsztatów w małych grupach tematycznych, umożliwiających wymianę poglądów i doświadczeń między uczestnikami oraz określenie wspólnych celów i możliwych rozwiązań, które należy wprowadzić w kontekście obecnej polityki i praktyk biznesowych.

Podczas równoległych sesji skupiono się na czterech tematach: rozwój rynku kontraktowania efektu energetycznego (EPC) i przedsiębiorstw usług energetycznych (ESCO), poprawa finansowania efektywności energetycznej w sektorze przemysłowym, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), promowanie koncepcji Kompleksowej Obsługi Inwestorów, rozwój instrumentów finansowania efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych.

Podczas sesji tematycznych były przedstawiane prezentacje nawiązujące do obecnej sytuacji w Polce oraz do doświadczeń z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

W podsumowaniu debaty sformułowane zostały konkretne wnioski dotyczące zwiększenia skuteczności działań w wyżej wymienionych obszarach.

Konferencja zorganizowana została przez Komisję Europejską we współpracy z Ministerstwem Energii, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz UN Environmental Finance Initiative. Była ona kontynuacją konferencji regionalnej poświęconej finansowaniu efektywności energetycznej w Polsce, Czechach, na Słowacji i Litwie, która odbyła się w Warszawie 30 listopada 2017 r.

Więcej informacji, w tym prezentacje można znaleźć na stronie.

{"register":{"columns":[]}}