II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni z udziałem NFOŚiGW
Aż 100 debat z udziałem około 500 ekspertów reprezentujących biznes oraz świat nauki i polityki odbyło się w ciągu dwóch dni (24-25 czerwca br.) podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W tym największym wydarzeniu gospodarczym w północnej Polsce uczestniczyły czołowe osobistości polskiego życia publicznego. Obecni byli także przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Premier Mateusz Morawiecki, inaugurując spotkanie w Gdyni, podkreślił: Potrzebujemy takiego Forum, potrzebujemy Wizji i potrzebujemy Rozwoju. W opinii szefa rządu, gdyńskie debaty są niezwykle potrzebne jako forum inspirującej wymiany myśli i opinii. Zasadniczym celem tych dyskusji w gronie liderów, ekspertów, naukowców i praktyków biznesu jest wytyczanie kierunków rozwoju Polski, w tym określanie działań pozwalających akumulować środki finansowe na ten strategiczny cel.
Debaty odbywające się podczas II Forum Wizja Rozwoju dotyczyły wielu obszarów życia społeczno-gospodarczego Polski, a część z nich upamiętniała stulecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wśród kilkuset gości wydarzenia byli: Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, Dyrektor Departamentu Energii Urszula Zając oraz p.o. Dyrektora Departamentu Ekomobilności Rafał Kręcisz. Kwestie dotyczące nowoczesnej i efektywnej energetyki i ciepłownictwa, także w kontekście ekologii, ochrony środowiska, poprawy jakości powietrza w Polsce oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), należały do najważniejszych zagadnień omawianych w Gdyni.
Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski uczestniczył w panelu pt. „Energetyka cieplna i rozproszona w programie zwalczania smogu”, podczas którego kluczowym tematem był program „Czyste Powietrze” oraz nowe projekty i programy pomocowe wspierające efektywność energetyczną i OZE. Wystąpienie Prezesa Artura Michalskiego wzbudziło duże zainteresowanie – zwłaszcza, gdy prezentował model finansowania przez NFOŚiGW ciepłownictwa powiatowego i geotermii w Polsce. Z uznaniem spotkały się również uwagi na temat bardzo ważnej, niemal kluczowej roli edukacji ekologicznej, także w procesie wdrażania programu „Czyste Powietrze”.
W drugim dniu gdyńskiego Forum Dyrektor Departamentu Energii w NFOŚiGW Urszula Zając, wystąpiła w roli moderatora panelu pt. „Automatyzacja i robotyzacja przemysłu”. Ta dyskusja również spotkała się z dużym zainteresowaniem, gdyż w głównej mierze dotyczyła „nośnego” zagadnienia, jakim są technologie przyszłości.
Tego samego dnia w panelu pod hasłem „Rozwój ekomobilności w Polsce. Innowacyjne technologie w przemyśle” wziął udział p.o. Dyrektora Departamentu Ekomobilności w NFOŚiGW Rafał Kręcisz. Przedmiotem ożywionej dyskusji była rola państwa we wsparciu tego nowego segmentu rynku. Mówiono między innymi o szansach i zagrożeniach we wdrażaniu Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, ale także o projektach wręcz futurystycznych. Jeden z uczestników panelu zaprezentował na przykład wizję użycia bezzałogowych statków powietrznych na paliwa alternatywne w transporcie sanitarnym. Dyrektor Rafał Kręcisz zaznaczył w tym kontekście, że NFOŚiGW aktywnie śledzi trendy w dziedzinie ekomobilności, dostosowując do nich ofertę programową Narodowego Funduszu. Dodał też, że w najbliższych tygodniach zostaną opublikowane rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych kryteriów oraz warunków udzielania i rozliczania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Umożliwi to rozpoczęcie procesu wdrażania tego nowego instrumentu, którego budżet na rok 2019 ocenia się na około 300 mln zł.