W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mobilna Ambasada Laudato Si’– NFOŚiGW wspiera inicjatywę Caritas Polska

Mobilna Ambasada Laudato Si’ to inicjatywa, poprzez którą Caritas Polska przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach chce upowszechniać ekologiczne idee zawarte w encyklice Papieża Franciszka. Przesłanie do uczestników wydarzeń realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia skierował Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Anna Król wypowiada się na konferencji ,,Ekologiczne przebudzenie”
Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Anna Król wypowiada się na konferencji ,,Ekologiczne przebudzenie”

Encyklika Laudato SI’ – W trosce o Wspólny Dom stanowi poruszający apel Papieża o ochronę środowiska i jego ratowanie. To wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość Ziemi i żyjących na niej stworzeń. Ojciec Święty analizuje szkody dla środowiska wynikające z działania ludzi i bezkrytycznego podporządkowania się ekonomii i technologii, a zarazem promuje nowy refleksyjny, odpowiedzialny i ekologiczny styl życia. Caritas Polska zamierza krzewić te wartości w całej Polsce, przemierzając kraj elektrycznym autobusem nazwanym Mobilną Ambasadą Laudato Si’.

Wspierając inicjatywę Caritas Polska, Prezes Kazimierz Kujda przywołał ekologiczne wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz sformułowania zawarte w liście pasterskim Episkopatu Polski z 8 października 2018 r. Podkreślił, że działalność NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich nawiązuje do papieskiego przesłania w sposób praktyczny. Wymienił dwie istotne i aktualne płaszczyzny działań w tym zakresie: batalię o czyste powietrze oraz edukację ekologiczną. NFOŚiGW wyposażył mobilną ambasadę w materiały informacyjne przybliżające zarówno ekologiczne przesłanie papieskiej encykliki, jak i działalność Narodowego Funduszu.

Inicjatywę Mobilna Ambasada Laudato Si’ zapoczątkowała 28 listopada br. konferencja dla mediów pod hasłem: Ekologiczne przebudzenie, przeprowadzona w siedzibie Caritas Polska. Wzięli w niej udział m.in.: Biskup Wiesław Szlachetka – sufragan gdański i przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski, Marian Banaś – szef Krajowej Administracji Skarbowej, Anna Król – Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Daniel Ozon – Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska. Spotkanie prowadził Robert Kazimierski, szef Centrum Medialnego Caritas Polska.

Ks. Bp. Wiesław Szlachetka wskazał, że Mobilna Ambasada Laudato Si’, która ma działać co najmniej przez rok, przybliży i upowszechni ekologiczne przesłanie Papieża Franciszka. Inicjatywa stanowi konkretny wkład Kościoła katolickiego w najważniejsze wydarzenie poświęcone światowej polityce klimatycznej, jakim jest 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcanie do „przebudzenia ekologicznego”, czyli zmiany świadomości w tej sferze. Mobilna Ambasada, przemierzając całą Polskę, będzie prezentować nauczanie Kościoła w obszarze ekologii.

Minister Marian Banaś przedstawił najważniejsze elementy działań Krajowej Administracji Skarbowej, które sprzyjają ochronie środowiska. Są to: ulgi podatkowe dla Funduszu Termomodernizacyjnego oraz osób otrzymujących dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze”, kontrole przewozu chemikaliów i innych ładunków zagrażających środowisku, a także obligacje skarbowe limit bond.

Prezes Anna Król zaznaczyła, że ochrona środowiska i zrównoważony rozwój to najważniejsze społeczne i cywilizacyjne wyzwania dla Polski. Sprostać im pomaga aktywnie NFOŚiGW poprzez finansowe wspieranie inwestycji proekologicznych. W tym kontekście Zastępca Prezesa NFOŚiGW scharakteryzowała program priorytetowy „Czyste Powietrze”, koncentrując się na kampanii edukacyjno-informacyjnej realizowanej w jego ramach.

Inicjatywa Mobilna Ambasada Laudato Si’ jest realizowana z wykorzystaniem autobusu elektrycznego, który został zakupiony dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA. Jej Prezes Daniel Ozon podkreślił, że spółka z satysfakcją wpisuje się w ekologiczne działania Kościoła katolickiego. Wymienił działania rozwojowe JSW SA na rzecz ochrony środowiska i klimatu: zagospodarowanie metanu do produkcji energii elektrycznej, nowoczesne koksownictwo, czysty wodór jako paliwo alternatywne. Podkreślił przy tym dobrą współpracę spółki z NFOŚiGW.

Ks. Dyrektor Marcin Iżycki przedstawił sposób realizacji projektu Mobilna Ambasada Laudato Si’. Pojazd ten wyjechał już na ulice Warszawy, aby poprzez stolice diecezji – Częstochowę i Sosnowiec – dotrzeć do Katowic na czas COP24. Ksiądz zwrócił uwagę, że współpracę w ramach projektu zadeklarowały również Kancelaria Prezydenta RP i Ministerstwo Środowiska.

W trakcie konferencji został zaprezentowany film o encyklice Laudato Si’ przygotowany we współpracy z mediami watykańskimi. Jedno z jego haseł brzmi: „Dla wierzących i niewierzących Ziemia jest wspólnym dobrem”.

Warto tutaj dodać, że Caritas Polska realizuje równolegle podobną, patriotyczną inicjatywę Mobilna Ambasada Niepodległej. Ten autobus od wielu dni jest już w trasie.

Mobilna Ambasada Laudato Si’
Mobilna Ambasada Laudato Si’
{"register":{"columns":[]}}