Dotacje i pożyczki na poznanie budowy geologicznej kraju
Aż 250 milionów złotych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tegorocznym naborze dotyczącym poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych. Eksperci Funduszu na wnioski w tym zakresie będą czekali od 7 maja 2018 r.
Nabór w ramach pierwszej części programu priorytetowego NFOŚiGW Geologia i górnictwo potrwa do 30 listopada 2018 r. Na dotacje zaplanowano 200 mln zł, a na pożyczki kolejne – 50 mln zł. Projekty, które pomyślnie przejdą ocenę formalną i merytoryczną w NFOŚiGW, będą każdorazowo przekazywane do zaopiniowania przez Ministra Środowiska.
Ten instrument finansowy daje możliwość zdobycia dofinansowania na takie przedsięwzięcia, jak między innymi badania środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu wykorzystania ich do produkcji energii.
Beneficjenci mogą liczyć na 100 lub 50 proc. intensywności dofinansowania kosztów kwalifikowanych przedkładanych projektów. Dotacje przewidziano dla Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dla podmiotów uprawnionych do realizacji przedsięwzięć z zakresu rozpoznawania możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych, zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze (czyli podmioty, które uzyskały decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych, uprawniającą do realizacji przedsięwzięcia – dotyczy wierceń w celu poszukiwania wód termalnych lub podmioty, które zgłosiły projekt robót geologicznych odpowiedniemu organowi – dotyczy wierceń w celu wykorzystania ciepła ziemi). Ta druga grupa potencjalnych beneficjentów – z tym, że muszą być to podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego – może starać się o pożyczki.
Celem omawianego programu NFOŚiGW jest rozpoznanie budowy geologicznej kraju oraz racjonalna gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, poprzez wdrażanie długoterminowych polityk państwa i kierunków badań w zakresie geologii, implementację stosownych dyrektyw oraz realizację zadań ustawowych i innych, niezbędnych do poszerzenia bazy geologicznej, w zakresie badawczo-rozpoznawczym i dokumentacyjnym, a także badania środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz możliwościami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał.