W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dzień szkoleniowy NFOŚiGW oraz spotkanie Konwentu Prezesów WFOŚiGW rozpoczęły wydarzenia EkoSfery w przeddzień POL-ECO SYSTEM

Dzisiaj, 22 października 2018 r., na dzień przed uroczystą inauguracją POL-ECO SYSTEM 2018 – w pawilonie 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich – rozpoczęły się wydarzenia EkoSfery Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do przesłania EkoSfery „CZYSTE POWIETRZE – w trosce o zdrowie, klimat i środowisko” nawiązywały prezentacje dnia informacyjno-szkoleniowego Narodowego Funduszu oraz spotkanie Prezesa Zarządu NFOŚiGW z prezesami zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dzień informacyjno-szkoleniowy NFOŚiGW zgromadził ponad 550 uczestników – przedstawicieli beneficjentów i wnioskodawców Funduszu oraz pracowników wojewódzkich funduszy. Spotkanie otworzył i przywitał jego uczestników Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Przedstawił on cele dnia informacyjno-szkoleniowego, w czasie którego oprócz wysłuchania prezentacji i wykładów, będą realizowane indywidualne konsultacje dotyczące wdrażanych projektów. Zachęcił gości do uczestnictwa w inauguracji i pozostałych wydarzeniach EkoSfery, realizowanych w ramach MTOŚ POL-ECO SYSTEM 2018. Prezes Kazimierz Kujda poinformował, że w dniu jutrzejszym (23 października) w ramach uroczystości inauguracyjnej zostaną podpisane kolejne umowy w ramach I i II osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020, dla których NFOŚiGW jest Instytucją Wdrażającą. Stwierdził, że w dotychczas zawartych umowach zaangażowano 29,3 mld zł środków unijnych; beneficjenci funduszu zawarli ponad 4,2 tys. kontraktów na dostawy i prace budowlano-montażowe.   

Uczestniczący w dniu informacyjno-szkoleniowym p.o. Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, Wiceprezes UZP Hubert Nowak podkreślił wagę zamówień publicznych w realizacji zamówień zielonych, społecznych oraz innowacyjnych. W wykładzie inauguracyjnym pn. „Elektronizacja zamówień publicznych. Kontrola sprawowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych” przedstawił m.in. korzyści i zasady działania mini portalu UZP, dzięki któremu wykonawcy ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego, będą mogli w sposób bezpieczny złożyć zmawiającym: wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oferty wstępne. Mini portal UZP – którego zadaniem jest ułatwienie komunikacji między stronami postępowania – opiera się na efektywnym wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, a także usług publicznych, które funkcjonują w zasobach państwowych, jak Biuletyn Zamówień Publicznych czy ePUAP. 

Druga część dnia informacyjno-szkoleniowego, która potrwa do godz. 17.30, jest realizowana przez NFOŚiGW w grupach tematycznych dla: beneficjentów I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 (organizator: Departament Energii), beneficjentów Jednostki Realizującej Projekt Doradztwa Energetycznego (poddziałanie 1.3.3 POIiŚ 2014-2020; organizator: Departament Współpracy Regionalnej), beneficjentów działań 2.2 i 2.5 POIiŚ 2014-2020 (organizator: Departament Ochrony Ziemi), beneficjentów działania 2.1 POIiŚ 2014-2020 (organizator: Departament Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska), beneficjentów działania 2.3 POIiŚ 2014-2020 (organizator: Departament Ochrony Wód). Szóstym blokiem tematycznym będzie konferencja Departamentu Innowacji i Ekspertyz, w trakcie której przedstawione zostaną m.in. efekty dotychczasowych, podkreślających innowacyjność, programów priorytetowych NFOŚiGW oraz plany NFOŚiGW w zakresie prowadzonych i planowanych programów w obrębie innowacji.

W trakcie spotkania Prezesa Kazimierza Kujdy z Konwentem Prezesów funduszy wojewódzkich zaprezentowano i przedyskutowano: raport z realizacji programów, które są realizowane we współpracy NFOŚiGW z WFOŚiGW (Czyste PowietrzeOgólnopolski program finansowania służb ratowniczych oraz Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie), standaryzację zasad dofinansowania przedsięwzięć w ramach systemu funduszy; propozycję zmian systemu poboru opłat środowiskowych; propozycję wspólnego programu w zakresie edukacji ekologicznej oraz monitoring i wyniki ewaluacji projektu doradztwa energetycznego.

Dzień informacyjno-szkoleniowy NFOŚiGW stanowi wstęp do zasadniczych wydarzeń w EkoSferze w ramach Targów POL-ECO SYSTEM 2018, które rozpoczną się we wtorek (23 października) i potrwają do czwartku (25 października).

{"register":{"columns":[]}}