Edukacja ekologiczna w duchu encykliki Laudato Si’ – wsparcie dla inicjatywy Caritas Polska
Projekt pn. Ekologia integralna Encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych przeprowadzi do końca stycznia 2022 r. Caritas Polska – beneficjent dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kampania kształtująca zachowania i wspierająca postawy proekologiczne będzie realizowana w całej Polsce.
Przedsięwzięcie jest realizacją w codziennym życiu Kościoła oraz społeczności lokalnych zasad ekologii integralnej, które papież Franciszek przedstawił w encyklice Laudato Si’. Z uwagi na ekologiczne przesłanie jest ona nazywana także „zieloną encykliką”. Zaprezentowana została w 2015 r., a w tym samym czasie Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła 17 celów zrównoważonego rozwoju uwzględnionych w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Cele te traktują zrównoważony rozwój holistycznie, przy jednoczesnym podkreśleniu wzajemnych zależności pomiędzy różnymi sferami życia. Warto podkreślić, że zarówno papieska encyklika, jak i agenda ONZ wykazują szereg podobieństw w poszczególnych obszarach tematycznych.
W związku z inicjatywą zaplanowano liczne aktywności medialne popularyzujące rzetelną wiedzę dotyczącą ekologii – działania te obejmą m.in. ogólnopolską kampanię spotów filmowych i upowszechnianie informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kolejny środek przekazu stanowić mają stałe publikacje zamieszczane na łamach gazet katolickich. Przewiduje się również uruchomienie portalu pn. Laudato Si , który będzie stanowić źródło informacji dotyczące bieżących działań na rzecz tej inicjatywy.
Planowane jest ponadto założenie niezależnego komitetu doradczego typu think tank jako grona eksperckiego oraz rady programowej projektu, specjalizującej się w dziedzinie ekologii integralnej. Eksperci będą wspomagać transfer informacji oraz najnowszej wiedzy pochodzącej z wiodących naukowych ośrodków w kraju i zagranicą. Powołanie tych gremiów może zaowocować licznymi publikacjami w postaci opracowań eksperckich oraz organizacją konferencji naukowych, w których uczestniczyć będą fachowcy w dziedzinie ochrony środowiska, ekonomii, filozofii, etyki i duchowości środowiskowej, z kraju i z zagranicy Zorganizowana zostanie także jedna edycja studium podyplomowego na temat ekologii integralnej, skierowana m.in. do katechetów, księży, wykładowców świeckich i duchownych, studentów, wychowawców młodzieży, animatorów wspólnot i ruchów zaangażowanych w projekt, jak również do osób niezwiązanych z projektem.
W ramach inicjatywy zostaną zaktywizowane lokalne wspólnoty Caritas w Polsce. Działania będą polegały na rozpowszechnianiu przez grupy wyszkolonych animatorów diecezjalnych w 12 diecezjach zachowań i postaw proekologicznych oraz zachęcaniu do stosowania zasad ekologii w codziennym życiu lokalnych społeczności. Starania te będą dodatkowo zintensyfikowane poprzez organizację konkursów dotyczących działań na rzecz kształtowania zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej, dedykowanych szkolnym kółkom, parafialnym zespołom Caritas i centrom wolontariatu Planowane są również wydarzenia z udziałem mobilnej Ambasady Laudato Si', czyli samochodu pokazowego wyposażonego w plansze wystawowe oraz akcesoria promocyjne. Interesujące wydarzenie mogą również stanowić niedziele św. Franciszka. To rodzaj festynu parafialnego dla lokalnych społeczności, mającego na celu akcentowanie ważnych aspektów duchowości św. Franciszka z Asyżu oraz promocji założeń encykliki Laudato si’. Projekt może dotrzeć ze swoim przekazem do nawet 16 mln mieszkańców Polski i tym samym przynieść znaczny efekt ekologiczny.
Umowa potwierdzająca przekazanie dotacji w wysokości prawie 7 mln zł została podpisana w ostatnim czasie w siedzibie Narodowego Funduszu przez Zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Dyrektora Caritas Polska księdza Marcina Iżyckiego. Wartość projektu szacuje się na kwotę około 7,5 mln zł. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane w ramach programu priorytetowego pn. Edukacja ekologiczna.
– Dzięki realizowanemu projektowi Caritas Polska ma realną możliwość podnosić świadomość i kształtować postawy proekologiczne w Polsce poprzez praktyczne wdrożenie zasad ekologii integralnej, która zawarta jest m.in. w encyklice papieża Franciszka „Laudato si’- w trosce o wspólny dom” – zaznaczył ksiądz Marcin Iżycki. – Podejmujemy wezwanie na apel papieża o ochronę całego stworzenia i poprzez działania projektowe chcemy wypracować dobre praktyki, które każdy będzie mógł wdrożyć zarówno indywidualnie, jak również w ramach swojej wspólnoty np. w parafii czy w szkole. Przekładamy teorię zawartą w encyklice na praktykę wyborów, które każdy z nas podejmuje codziennie np. aby ograniczyć marnowanie żywności, zużycie wody czy energii elektrycznej ale także aby pamiętać o najbiedniejszych mieszkańcach planety, którzy szczególnie odczuwają degradacje środowiska naturalnego – podsumował Dyrektor Caritas Polska.
Ks. Marcin Iżycki wyjaśnił, że w ramach projektu zostanie stworzona sieć animatorów Caritas Laudato Si’, aby wykorzystać ogromny potencjał wspólnoty tysięcy wolontariuszy Caritas w Polsce. Wsparciem dla ich działań będą eksperci dziedzinowi, a przekaz ma być budowany nie tylko za pośrednictwem mediów, ale też komunikacji typowo kościelnej, np. podczas mszy św. czy wydarzeń parafialnych.