W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacja ws. śniętych ryb w Kanale Gliwickim

05.09.2022

W miniony weekend w III Sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono śnięte ryby. Od niedzieli inspektorzy z Katowic prowadzą działania wspólnie z innymi służbami podległymi Wojewodzie Śląskiemu. Wstępne ustalenia wskazują na wyraźne ślady zakwitu glonów.

zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat

 Trwają czynności mające wyjaśnić co mogło być ostateczną przyczyną śnięcia ryb. Sytuacja jest monitorowana.

W związku z pojawieniem się śniętych ryb na odcinku Kanału Gliwickiego w okolicy śluzy Rudziniec w niedzielę 4 września br. inspektorzy WIOŚ w Katowicach we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodami Polskimi, Strażą Rybacką i Policją prowadzili działania zarówno na miejscu zdarzenia, jak i na pozostałych odcinkach Kanału Gliwickiego w województwie śląskim. Inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu wokół kanału, zarówno z ziemi, jak i za pomocą dronów. Oględziny nie wykazały widocznych na wodzie zanieczyszczeń wody, inspektorzy nie stwierdzili również, aby na obserwowanym odcinku miały miejsce awaryjne zanieczyszczenia przemysłowe. Oględziny wykazały natomiast wyraźne ślady zakwitu glonów. Z miejsca, w którym pojawiły się śnięte ryby, dwukrotnie pobrane zostały do badań próby wody, które są obecnie analizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

Kanał Gliwicki na granicy województw śląskiego i opolskiego jest na bieżąco monitorowany przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników PGW Wody Polskie, którzy prowadzą oględziny od strony wody i są w bieżącym kontakcie z inspektorami WIOŚ. Działania kontrolne na terenie Kanału Gliwickiego, w tym w okolicach śluzy Rudziniec, kontynuowane są w poniedziałek 5 września br.

Zgłoszenia o pojedynczych przypadkach śnięcia ryb w okolicy Śluzy Rudziniec wpłynęły do Inspektoratu także w ostatnich dniach sierpnia. Każdorazowo zgłoszenia te były weryfikowane przez inspektorów w terenie, prowadzone były oględziny oraz pobierane  próby wody do badań. Ich dotychczasowe wyniki nie wskazywały na obecność zanieczyszczeń przemysłowych, nie wykazywały również przekroczeń parametrów poza zawartością tlenu i chlorków, których obecność w wodach Kanału Gliwickiego jest charakterystyczna dla uprzemysłowionego regionu. Uzyskane wyniki badań zostały przekazane zespołowi eksperckiemu badającemu przyczyny katastrofy ekologicznej, powołanemu przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę z prośbą o ich analizę pod kątem ustalenia przyczyny śniecia ryb, w związku z faktem, że w tym okresie nie były obserwowane awaryjne zanieczyszczenia przemysłowe.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach

Materiały

WIOŚ w Katowicach
{"register":{"columns":[]}}