Jakość powietrza w Polsce jest pod kontrolą
24.08.2022
Departament Monitoringu Środowiska informuje, że na stacjach monitoringu powietrza na terenie części 5 województw odnotowane zostały podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM 10.
Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski.
Wczoraj i dziś o sytuacji aktualnego stanu powietrza poinformowane zostały wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Miało to związek z oceną aktualnej sytuacji pogodowej. Przekroczone zostały normy ryzyka poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM 10. Wczoraj wysłany został komunikat do RCB dotyczący powiatu chełmskiego, dziś w godzinach porannych powiatu białostockiego oraz miasta Białystok, a w godzinach popołudniowych powiatu augustowskiego.
Obecnie ryzyko przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego obejmuje 5 województw: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie oraz woj. warmińsko – mazurskie.
GIOŚ monitoruje stan powietrza w Polsce w oparciu o nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną sieć stacji monitoringowych, zaś wyniki pomiarów, aktualizowane co godzinę, można sprawdzić w mobilnej aplikacji ,,Jakość powietrza w Polsce”, dostępnej zarówno na platformę IOS jak i Android. Stan powietrza w naszym kraju można również sprawdzić za pomocą europejskiego serwisu monitoringu powietrza COPERNICUS.
Kompleksowe działania monitoringowe Inspekcja prowadzi we współpracy m.in z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwową Agencją Atomistyki.
Zgodnie z dzisiejszym komunikatem Agencji, zarejestrowany, podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie, w tym szczególnie z sytuacją na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej.
Ten epizod meteorologiczny ma związek z napływem nad Polskę mas powietrza z południowego - wschodu i powinien - zdaniem IMGW zakończyć się w niedzielę.