Minister Marlena Maląg na Kongresie 590: polityka prorodzinna musi być konsekwentna i długofalowa
18.11.2022
Naszym obowiązkiem jest tworzenie przyjaznej polityki prorodzinnej i taką prowadzi nasz rząd – mówiła podczas dyskusji na Kongresie 590 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest partnerem instytucjonalnym 7 edycji Kongresu.
Jesienna edycja Kongresu 590 odbywała się w dniach 17-18 listopada w Rzeszowie, w murach tamtejszego uniwersytetu. Drugi dzień wydarzenia otwierała debata z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg. Dyskusja poświęcona była polityce rodzinnej w dobie inflacji, a uczestnicy debaty odpowiadali na pytanie czy warto inwestować w rodzinę?
Polityka prorodzinna musi być konsekwentna i długofalowa. Obowiązkiem państwa jest wspierać rodzinę. Tworzymy nowoczesną Polskę, a stabilnym fundamentem, na którym musi być oparta jest właśnie rodzina – mówiła minister Marlena Maląg. - Inwestycja w rodzinę to inwestycja w kapitał ludzki, to są konkretne programy, setki miliardów złotych, które trafiły do polskich rodzin - dodała minister.
Rząd Zjednoczonej Prawicy – od 2016 roku – uruchomił szereg programów adresowanych do rodzin, z programem Rodzina 500+ na czele. Od 2018 roku realizowany jest program Dobry Start, a od 2022 roku rodzice najmłodszych dzieci mogą skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rząd rozwija też wcześniej istniejące programy, których realizacja po 2015 roku nabrała tempa. Chodzi m.in. o program Maluch+, w ramach którego powstają żłobki i kluby dziecięce. W 2015 takich placówek było niespełna 3 tys. z blisko 84 tys. miejsc opieki. Dziś już mamy ponad 8 tys. żłobków, które oferują ponad 228 tys. miejsc opieki.
Polityka prorodzinna to również wsparcie dla seniorów, to 13 i 14 emerytura, to godna waloryzacja. W okresie walki z inflacją nie pozostawiamy Polaków samych sobie, stąd Tarcza Antyinflacyjna, obniżka stawek VAT czy dofinansowanie do zakupu węgla – mówiła minister Marlena Maląg.
W panelu, oprócz minister Marleny Maląg dyskutowali również dr Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, dr Katarzyna Obłąkowska, kierownik Zespołu Analiz Behawioralnych i Badań Społecznych Instytutu Finansów, Profesor Jan Paradysz, demograf związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu oraz dr Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz przewodniczący Rady Instytutu Pokolenia. Moderatorem debaty był Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest partnerem instytucjonalnym 7 edycji Kongresu 590.