Spotkanie robocze EUPAN - relacja
12.10.2021
11 października odbyło się wirtualne spotkanie robocze Europejskiej Sieci Administracji Publicznej (European Public Administration Network, EUPAN). Głównym tematem wydarzenia było zarządzanie talentami i starszymi pracownikami w administracji publicznej.
Badanie „Zarządzanie talentami i starszymi pracownikami w administracjach publicznych UE”
Przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Daniel Gerson i Dónal Mulligan zaprezentowali wstępne wyniki badania przeprowadzonego wspólnie przez OECD i prezydencję Słowenii. Podkreślili, że większość rozwiązań stosowana jest doraźnie przy braku formalnej, całościowej strategii. Do najpopularniejszych narzędzi w zarządzaniu starszymi pracownikami, które stosują państwa członkowie EUPAN należą:
- stopniowe przechodzenie z pracy na emeryturę,
- transfer wiedzy od starszych pracowników do młodej kadry (mentoring), oraz odwrócony mentoring od młodszych pracowników do starszych (np. kompetencje cyfrowe),
- planowanie przekazania obowiązków następcom,
- dodatkowe rozwiązania i udogodnienia prozdrowotne,
- narzędzia promujące różnorodność.
W przypadku zarządzania talentami państwa członkowskie najczęściej stosują:
- wewnętrzną mobilność pracowników,
- identyfikację najlepszych pracowników i systemy tzw. szybkiej ścieżki kariery,
- szkolenia o tematyce zarządzania talentami,
- wewnętrzne programy wymiany talentów,
- mentoring, staże,
- audyty talentów, umiejętności i potencjału,
- programy rotacji stanowisk.
W rekomendacjach D. Gerson podkreślił, że państwa członkowie powinny stosować, o ile to możliwe, zaproponowane narzędzia w formie całościowej strategii. Muszą również dostosować je do potrzeb wielopokoleniowej kadry oraz wspierać transfer wiedzy i doświadczenia pomiędzy pracownikami w różnym wieku. Powinny także bazować na wiarygodnych danych oraz wspierać rozwój osób na kierowniczych stanowiskach i pracowników kadr.
Badanie CAF
Barbara Zupanc, kierownik projektu ds. wdrożenia CAF (Wspólna Metoda Oceny – Common Assessment Framework) w administracji Słowenii przedstawiła wstępne wyniki badania „Wpływ CAF na zarządzanie zasobami ludzkimi”. Wzięło w nim udział 59 urzędów administracji z 12 krajów UE (w tym z Polski), które stosują CAF. B. Zupanc poinformowała, że w 58 procentach planów usprawnień powstałych w wyniku zastosowania CAF znalazły się środki związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ostateczne wyniki badania zostaną przedstawione podczas grudniowego spotkania dyrektorów generalnych EUPAN w Ljubljanie.
Więcej informacji o CAF znajdziecie Państwo w zakładce serwisu służby cywilnej.
Spotkanie prowadziła Anja Majer z Ministerstwa Administracji Publicznej Słowenii.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM:
- Katarzyna Dudzik,
- Krzysztof Banaś,
- Joanna Skrzyńska,
- Kamil Kazimierczuk.
Zapowiedź francuskiej prezydencji
W kolejnym półroczu prezydencję w Radzie UE oraz przewodnictwo w EUPAN przejmie Francja. Faustine Bentaberry i Pauline Martin z francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Administracji i Służby Publicznej poinformowały, że prace sieci koncentrować się będą na:
- mobilności pracowników w wymiarze krajowym i europejskim,
- transformacji usług publicznych,
- odporności na kryzysy,
- reformie służbie cywilnej.
Więcej informacji o EUPAN znajdziecie Państwo na anglojęzycznej stronie internetowej.