W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Program Aktywny Rodzic – podlega przepisom koordynacji

30.09.2024

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r. To nawet łącznie 36 tys. zł na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, niezależnie od dochodów.

i- informacja

1 października 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dzieci – „Aktywny Rodzic”, która wprowadza 3 nowe świadczenia dla rodziców wychowujących małe dzieci.

Program Aktywny Rodzic obejmuje świadczenia:

  • aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie,
  • aktywnie w żłobku – zastąpi dofinansowanie do żłobka,
  • aktywnie w domu – zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.

Realizacją świadczeń, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wojewoda wykonuje obowiązki instytucji właściwej przewidziane przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w ramach którego będzie koordynacja świadczeń: "aktywni rodzice w pracy" i "aktywnie w domu".

W sytuacji gdy jeden z rodziców zatrudniony będzie poza granicami Polski ZUS przekaże wniosek do Wojewody, który na podstawie pozyskanych informacji ustali, czy i w jakim okresie w sprawie świadczenie „aktywni rodzice w pracy" lub świadczenie "aktywnie w domu" mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a także wyznaczy ustawodawstwo mające pierwszeństwo w wypłacie świadczeń.

Ustalenie kraju pierwszeństwa do wypłaty świadczeń spowoduje, że informacja
o wysokości przyznanych w Polsce świadczeń trafi do instytucji zagranicznej kraju zatrudnienia drugiego rodzica i w zależności od wysokości przysługujących w tym kraju świadczeń i ustalonego pierwszeństwa, wypłacane za granicą świadczenia będą przysługiwały w pełnej wysokości lub będą wypłacane z pomniejszeniem o kwotę polskich świadczeń.

Świadczenia „aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w domu" będą porównywane ze świadczeniami opiekuńczymi wypłacanymi za granicą.

{"register":{"columns":[]}}