Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o powrotach polskich naukowców
06.09.2019
Jak skłonić polskich badaczy do powrotu do Polski – między innymi nad tym zastanawiali się uczestnicy XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w panelu pt. „Polska atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji” opowiadał o pierwszych sukcesach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Największa impreza ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej odbyła się już po raz dwudziesty dziewiąty. Ekonomiści, politycy, eksperci gospodarczy, przedstawiciele rządów z Polski i zagranicy rozmawiali o perspektywach rozwojowych Europy. Jednym z tematów była kwestia Polaków przebywających na emigracji.
W panelu poświęconym temu tematowi obok wicepremiera Jarosława Gowina wzięli udział m.in. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, a także Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP.
NAWA i Polskie Powroty
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 roku powołało Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), której głównym zadaniem jest nie tylko zwiększenie umiędzynarodowienia polskiej nauki, ale przede wszystkim – ściągnięcie do uczelni nad Wisłą polskich badaczy z najlepszych ośrodków akademickich na świecie. Powstanie NAWA jest istotnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego.
W ciągu dwóch lat działalności agencja ogłosiła ponad 20 programów skierowanych do studentów, doktorantów, naukowców i instytucji naukowych. Jednym z czołowych jest program „Polskie Powroty”. Dzięki niemu do kraju zdecydowała się wrócić pierwsza grupa 22 polskich naukowców, którzy dotychczas karierę badawczą robili w takich ośrodkach jak: Oxford, Yale, Imperial College London, University of California. W tym roku NAWA planuje sfinansować powrót kolejnych 24 naukowców z wiodących uczelni zagranicznych.
Program stwarza powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych na światowym poziomie – zapewnia nie tylko środki na przeprowadzkę i adaptację, ale również na wynagrodzenie dla powracającego naukowca (wraz z kosztami pracodawcy) oraz dla członków grupy projektowej, którą chce stworzyć. NAWA zapewnia finansowanie projektów realizowanych przez okres od 36 do 48 miesięcy.
Wicepremier Gowin o strefie euro
Jarosław Gowin uczestniczył także w panelu na temat wprowadzenia do Polski euro. Punktem wyjścia do dyskusji były doświadczenia słowackich przedsiębiorców, którzy już dekadę prowadzą swoje firmy w ramach strefy euro. W spotkaniu wzięli udział także Marek Dietl – prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Krzysztof Głuc, dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Krzysztof Mazur.
W ciągu trzech dni krynickiego forum uczestnicy wzięli udział w:
· 6 sesjach plenarnych,
· ponad 200 panelach dyskusyjnych i wykładów,
· warsztatach,
· prezentacjach narodowych i regionalnych.
Organizatorzy szacują, że w tegorocznym forum wzięło udział 4500 gości z Europy, Azji Centralnej, USA.
Więcej informacji na stronie: http://www.forum-ekonomiczne.pl/.