W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

18.04.2024

W Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy uczczono 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO oraz 20-lecie powstania w Bydgoszczy NATO Joint Force Training Centre. W uroczystości wziął udział Podsekretarz Stanu Stanisław Wziątek w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

Przez te 25 lat mamy w sobie poczucie bezpieczeństwa. Mamy działania, które doprowadziły do tego, że zbudowaliśmy współpracę międzynarodową

- mówił Podsekretarz Stanu Stanisław Wziętek.

Podczas wystąpienia odczytał on również list Premiera, Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza skierowany specjalnie na tę uroczystość.

Szczególnie ważne są gwarancje bezpieczeństwa związane z członkostwem w sojuszu Północnoatlantyckim. Praktycznym tego potwierdzeniem jest fakt, że w ostatnim czasie dwa silne militarnie kraje, Finlandia i Szwecja, w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń, zdecydowały się odejść od wieloletniej polityki neutralności i także wstąpić do NATO

- pisał Premier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Z rąk Podsekretarza Stanu Stanisława Wziątka pamiątkowe medale otrzymali: Wojewoda Michał Sztybel, Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Artur Kępczyński oraz Generał Brygady, Zastępca dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) gen. Petr Svoboda.

Skoro bezpieczeństwo jest najważniejsze, to decyzja o wstąpieniu Polski do NATO była najważniejsza decyzją polityczną Polski po 1989 r., która drastycznie zmieniła naszą sytuację polityczną

- mówił Wojewoda Michał Sztybel.

Członkostwo w NATO przyniosło również szereg korzyści województwu kujawsko-pomorskiemu, gdyż zaowocowało kolejnymi decyzjami, które doprowadziły do rozlokowania na jego terenie instytucji natowskich, dzięki czemu Bydgoszcz zyskała miano polskiej stolicy NATO.

W 2004 utworzono Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Obchodzi ono w tym roku swoje 20-lecie i jest najstarszą jednostką NATO w tej części Europy. Następnie powołano do życia kolejne instytucje: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, Grupę Integracyjną Sił NATO w Polsce, Trzeci Batalion Łączności NATO oraz Agencję NATO do spraw Łączności  i Informatyki.

Dzięki NATO jesteśmy tu dziś razem, to dzięki NATO jesteśmy dziś bezpieczniejsi. Bardzo się cieszę, że między naszymi jednostkami panuje prawdziwe braterstwo. Społeczność natowska jest integralną częścią regionu. Budujemy dobre relacje i współpracę z władzami szczebla wojewódzkiego i lokalnego. Promujemy region wśród tysięcy osób, które przyjeżdżają do nas na ćwiczenia, a także w trakcie naszych wyjazdów zagranicznych

- mówił gen. Petr Svoboda.

Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zabrzmiały zarówno utwory patriotyczne jak i piosenki pochodzące z państw członkowskich NATO.

Organizatorami wydarzenia było Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Szef Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz.

 

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}