W darze ludziom, upamiętniając dzieje miasta
01.05.2021
Inowrocławskie Drzwi Jubileuszowe, powstałe dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zostały uroczyście odsłonięte i poświęcone przez Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Uroczystość, w której uczestniczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, odbyła się dziś w inowrocławskiej farze.
Prymas Polski podkreślił, iż Drzwi Jubileuszowe to swoiste wezwanie przypominające o wspólnej odpowiedzialności za miasto oraz o tym jak istotna jest uważność na bliźniego. To także cząstka historii miasta i ludzi tutaj żyjących.
Inowrocławskie Drzwi Jubileuszowe są jakże wymownym zapisem tego wszystkiego, co działo się tutaj, przez wieki, na tym skrawku kujawskiej ziemi - jak ufamy i jak mówił tutaj, w Inowrocławiu, kardynał Józef Glemp, prymas z Kujaw - ku chwale Boga, Kujaw i ludzkiej działalności. Stając przed tymi pamiątkowymi drzwiami do naszej inowrocławskiej fary, każdy i każda z nas, będzie mógł więc przemierzać szlak historii tego miasta, od jego założenia w 1238 lub 1239 roku, aż po odzyskaną i to aż po 147 latach prusko-niemieckiego panowania i zaborów, wolność oraz niepodległość
– powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Gratuluję tego pięknego dzieła. Te drzwi to symbol patriotyzmu Kujaw, przypomnienia pięknych kart z historii Polski, Inowrocławia i świątyni. Jestem dumny, że mogę być świadkiem tego symbolicznego wydarzenia. Symbolicznego, bo przecież Drzwi Jubileuszowe niejako domykają pewien okres w naszych dziejach, ale też otwierają się na to, co teraz i na to, co będzie. Z inowrocławską farą związany jestem w sposób szczególny. To tutaj modliła się moja mama uczęszczając do szkoły średniej i właśnie z tymi modlitwami i chwilami zadumy w kościele pw. Świętego Mikołaja związane jest moje imię
– mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Inicjatorem powstania drzwi jest grupa społeczników pod przewodnictwem Piotra Jóźwiaka, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Autor projektu to artysta plastyk Andrzej Prokopiuk. Na drzwiach odlanych z brązu, zilustrowano wydarzenia z dziejów miasta. I tak, nie mogło zabraknąć obrazu związanego z założeniem miasta przez Kazimierza Konradowica, procesem polsko-krzyżąckim o Pomorze Gdańskie oraz naradą wojenną Władysława Jagiełły. Można też zobaczyć płaskorzeźby nawiązujące do solnictwa, uzdrowiska, ilustrujące walkę z germanizacją, czy wyzwolenie miasta przez powstańców wielkopolskich.