Rzecznik Praw Pacjenta pomaga w walce z przestępczością gospodarczą bazującą na zagrożeniu epidemicznym
24.03.2020
Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że wykorzystywanie obecnej sytuacji, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych jest nieuczciwe i nieetyczne. Dlatego współpracuje z Prokuraturą Krajową i pomaga zwalczyć przestępczość wśród podmiotów gospodarczych, które są nieuprawnione do wykonywania działalności leczniczej i udzielania świadczeń zdrowotnych, a deklarują takie usługi. Korzystanie z tego typu usług może okazać się dla pacjenta niebezpieczne oraz kosztowne, a jednocześnie nie przyniesie oczekiwanego skutku.
Powszechnie wiadomo, że aktualnie nie ma szczepionki przeciw koronawirusowi. Wszelkiego rodzaju witaminoterapie, programy zdrowotne czy inaczej nazywane usługi, oferowane na rynku medycznym lub pozamedycznym – obiecujące skuteczną ochronę przed zakażeniem lub wyleczenie choroby wywoływanej przez koronawirus, nie mają pokrycia w dowodach medycznych.
Do walki z takimi nieuczciwymi praktykami, w połowie marca br. został powołany zespół prokuratorów do koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Do zadań zespołu należy prowadzenie postępowań, których przedmiotem są między innymi:
- sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych,
- oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów,
- oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego,
- oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa,
- zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia pokrzywdzonych.