Rzecznik Praw Pacjenta – PracoDawcą Zdrowia
27.11.2019
Rzecznik Praw Pacjenta został wyróżniony certyfikatem „PracoDawca Zdrowia” w konkursie Ministerstwa Zdrowia, dedykowanym instytucjom, firmom i urzędom, które aktywnie angażują się w promocję programów profilaktyki zdrowotnej wewnątrz firmy.
Bardzo dziękuję za wyróżnienie naszego urzędu certyfikatem „Pracodawca Zdrowia”. To wyraz uznania dla naszej ciężkiej pracy i działań, jakie podejmujemy każdego dnia na rzecz naszych pracowników – powiedział Bartłomiej Chmielowiec. Aby zapobiegać negatywnym czynnikom związanym z pracą i stresem, niezbędne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, ważna jest profilaktyka zdrowotna, sport, zdrowe odżywianie - dodał. Każdy z naszych pracowników otrzymuje w roku kalendarzowym jeden dzień wolny na wykonanie badań profilaktycznych. Mamy biblioteczkę zdrowia a w Intranecie powstał specjalny, aktualizowany na bieżąco dział z bardzo przydatnymi informacjami zdrowotnymi. W tym roku zorganizowaliśmy już dla naszych pracowników szczepienia przeciwko grypie, specjalistyczne badania dermatologiczne, w przyszłym tygodniu odbędzie cykl wykładów i porad dietetycznych – wymieniał Rzecznik Praw Pacjenta. Wierzę, że nasze działania przyczyniają się do wzrostu satysfakcji z pracy, wpłyną korzystnie na kondycję zdrowotną, fizyczną i psychiczną oraz równowagę między życiem zawodowym i prywatnym naszych pracowników. Nieustannie pracujemy nad tym, aby tak się stało w ramach naszych możliwości finansowych i środków – podsumował.
Rzecznik Praw Pacjenta wspiera profilaktykę i edukację zdrowotną wśród pracowników m.in. poprzez:
- organizację specjalistycznych badań profilaktycznych pracowników;
- prowadzenie edukacji zdrowotnej – skierowane do pracowników wykłady specjalistyczne oraz portal edukacyjny;
- promocję aktywności fizycznej – pracownicy mogą korzystać z kart programów sportowych oraz dołączyć do firmowej drużyny sportowej;
- wsparcie profilaktyki zdrowotnej – każdy z pracowników otrzymuje w roku kalendarzowym jeden dzień wolny na wykonanie badań profilaktycznych.
Kapituła, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu medycyny, promocji praktyk zdrowotnych oraz przedstawiciele środowisk pracowniczych, przyznają certyfikat pracodawcy, który spełnia minimum 8 z 10 warunków określonych w regulaminie konkursu. To m.in. promowanie aktywnego stylu życia wśród pracowników, wspieranie badań profilaktycznych pracowników, a także zaangażowanie w kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym, a w szczególności nowotworowym. Certyfikat został przyznany po raz drugi i jest ważny 3 lata.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pracodawcazdrowia