"Podróż bez dymka - podróżą po zdrowie" - spotkania informacyjne o prawach pacjenta i profilaktyce przeciw nowotworom
27.02.2020
Chcąc zwrócić uwagę jak ważna w naszym życiu jest profilaktyka, aktywność i zdrowy tryb życia - zarówno, gdy jesteśmy zdrowi jak i w sytuacji gdy zmagamy się z chorobą Rzecznik Praw Pacjenta - oraz Prezes Fundacji "Pokonaj raka" zorganizowali wspólną akcję informacyjną pt. "Podróż bez dymka - podróżą po zdrowie" poświęconą prawom pacjenta oraz profilaktyce raka płuc. Pierwsze spotkanie w ramach akcji odbędzie się w najbliższą sobotę 29 lutego w Suwałkach. Szczegóły na poniższym plakacie.
Przy otrzymaniu diagnozy jaką jest „RAK” pacjentowi zawsze towarzyszy wiele emocji i niepewności, dlatego powinien wiedzieć jak sobie z nim poradzić i czego może oczekiwać od systemu ochrony zdrowia.
To trudny moment, bo choroba z uporządkowanego życia kieruje pacjenta i jego całą rodzinę na nieznany teren. Bardzo wiele zależy jednak od nas samych, od profilaktyki, naszego nastawienia i psychiki. Polacy nie korzystają z badań profilaktycznych, a przecież rak to choroba przewlekła - jeśli zostanie wykryta we wczesnym stadium bardzo możliwe jest jego wyleczenie.
Rak nadchodzi niespodziewanie, brak wiedzy, wiary w siebie i w wyzdrowienie są czynnikami sprzyjającymi tak dużej umieralności pacjentów. W naszym kraju każdego roku z powodu choroby nowotworowej odchodzi ponad 165 000 tysięcy mieszkańców, w tym właśnie chorych na raka płuc. W Polsce od wielu lat mamy największy wskaźnik zachorowalności na nowotwory, a jako główną przyczynę w ponad 90 % przypadkach wskazywane jest palenie tytoniu.
„Każdy z nas ma wybór – może palić lub nie. Pozornie jest to prosta decyzja jednak w konsekwencji palenie uzależnia i staje się największym zagrożeniem dla pacjenta. Jednocześnie choroba ta stygmatyzuje, pacjent czując się winny decyzji jaką podjął o paleniu papierosów zamyka się w sobie, odsuwa się od innych i pozostaje w domu. Często towarzyszą mu lęk i strach, które wynikają z braku wiedzy o raku płuc. To zrozumiałe, nikt nie interesuje się rakiem dopóki, dopóty jego bezpośrednio lub jego najbliższych nie dotknie ta choroba.” - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
„Kilka lat temu grupa Podopiecznych Fundacji wraz z Czesławem Lang wyruszyła z Elbląga na trasę Green velo. Przez cztery lata pokonaliśmy ponad 2000 tysiące kilometrów odwiedzając miasta i miasteczka leżące na tej trasie. Wszystkie spotkania z mieszkańcami tych miasteczek głęboko zapadły w naszej pamięci. Dziś wracamy w podziękowaniu dla mieszkańców tych urokliwych miejsc, chcemy podziękować i powiedzieć, jak bardzo są ważni. To w małych miasteczkach tętni serce Polski.” – dodaje Katarzyna Gulczyńska, pomysłodawczyni akcji i prezeska Fundacji "Pokonaj raka".
Chcąc podzielić się wiedzą na temat profilaktyki nowotworowej oraz blisko związanych z nim praw pacjenta, bo przecież każdy z nas może kiedyś stać się pacjentem, przez najbliższe pół roku odwiedzimy 18 miast i miasteczek w 3 województwach - warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz świętokrzyskim. Spotkamy się z pacjentami 6 szpitali onkologicznych oraz przeprowadzimy 6 aktywności dostosowanych do możliwości osób zmagających się z rakiem płuc. O wszystkich na bieżąco będziemy informować w naszych mediach społecznościowych.
Podczas spotkań Pani Katarzyna Gulczyńska przekaże wartościowe informacje nt. profilaktyki, powie jak wiele zależy od nas samych. To nasza czujność życia w zdrowiu może uratować nasze życie. Aby znacząco zwiększyć szansę wyleczenia chorzy powinni podjąć aktywną walkę z chorobą zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Wiara i chęć walki są równie ważnym elementem terapii podobnie jak chirurgia, chemio i radioterapia. Walka z rakiem to często walka na śmierć i życie, wymaga niesamowitego wysiłku, wytrzymałości psychicznej i wytrwałości - to credo na którym opiera swą działalność Fundacja "Pokonaj raka".
W Suwałkach, Rzecznika Praw Pacjenta reprezentować będą Panie Anna Bejnar oraz Dorota Ciruk, wieloletnie przedstawicielki Biura Rzecznika pełniące funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Będą opowiadały o prawach jakie przysługują każdemu pacjentowi w naszym kraju, o tym jak poradzić sobie w systemie ochrony zdrowia i gdzie zgłosić się o pomoc w sytuacji gdy prawa te są naruszane.
Natomiast Pani Magdalena Knefel z PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny Praktyczne poprowadzi spotkanie wspierające radzenie sobie ze stresem. Pokaże praktyczne wskazówki jak pomagać sobie w trudnych chwilach, zadbać o siebie i podnieść swoją energię, jak radzić sobie z emocjami i myślami podczas choroby i w trudnym procesie powrotu do zdrowia. Warsztaty polegają na pracy z własnym ciałem i umysłem, oparte są na technikach mindfulness oraz ruchu.
Kalendarium spotkań:
- Suwałki 29 lutego 2020 r., Urząd Gminy ul. Świerkowa 45
- Elbląg 12 marca 2020 r.
- Białystok 13 marca 2020 r.
- Olsztyn 18 marca 2020 r.
- Giżycko 1- 3 maja 2020 r.
- Końskie 15 kwiecień 2020 r.
- Skarżysko Kamienna 16 kwiecień 2020 r.
- Ostrowiec Świętokrzyski 17 kwietnia 2020 r.
- Staszów 21 kwietnia 2020 r.
- Jędrzejów 22 kwietnia 2020 r.
- Busko Zdrój 23 kwietnia 2020 r.
- Drohiczyn 01 sierpnia 2020 r.
- Rzeszów 03 sierpnia 2020 r.
- Leżajsk 04 sierpnia 2020 r.
- Stalowa Wola 05 sierpnia 2020 r.
- Sandomierz 06 sierpnia 2020 r.
- Raków 07 sierpnia 2020 r.
- Kielce 08 sierpnia 2020 r.
Aktywności:
- 01 marzec br. zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego z przewodnikiem
- 1-3 maja br. Spływ kajakami rzeką Krutynią,
- Rejs statkiem po trawie w Elblągu
- Bicie rekordu 500 kajaków na Bugu, Drohiczyn
- zdobycie najwyższej góry Agaty o wysokości 613,96 m n. p. m.
- Onko Tour Grande Finale Kielce 08 sierpnia 2020