W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Seniorze, poznaj prawa pacjenta - zgłaszanie działań niepożądanych produktów leczniczych

20.05.2020

Prawo do zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych

Pacjent ma prawo zgłaszać wszystkie działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe. Zalicza się do nich działania szkodliwe i te, które powodują uczucie dyskomfortu. Musimy być świadomi, że nie ma leku, który nie wywoływałby przynajmniej w niektórych przypadkach i u niektórych pacjentów reakcji niepożądanych.

Jeśli po zażyciu leku pojawiają się niepokojące objawy, należy je zgłosić:

  • osobie wykonującej zawód medyczny: lekarzowi, lekarzowi dentyście, farmaceucie, pielęgniarce, położnej czy ratownikowi medycznemu;
  • Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;
  • podmiotom odpowiedzialnym za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu.

Działania niepożądane leków to każde niekorzystne i niezamierzone działanie, występujące podczas stosowania zalecanych dawek leku u ludzi w celach profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych oraz dla przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji czynności fizjologicznych organizmu.

Opisy potwierdzonych działań niepożądanych leków są zamieszczane w ulotkach leków również dzięki zgłoszeniom pacjentów. Pacjent ma prawo zgłaszać wszystkie działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe. Należy je zgłaszać bez względu na to, czy jest to sytuacja rzeczywista, czy jedynie podejrzenie. W systemie monitorowania niepożądanych działań leków obowiązuje od lat uniwersalna reguła - „Jeżeli masz wątpliwości – zgłoś”.

Działanie niepożądane leku można zgłosić w dogodnej dla siebie formie, np. listownie, pocztą elektroniczną, faksem. W przypadku zgłaszania pojedynczego przypadku działania niepożądanego produktu leczniczego do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, należy wypełnić specjalny formularz, który jest dostępny na stronie Urzędu https://bit.ly/3e2ILbH  

Zgłoszenie musi zawierać m.in. wiek i płeć pacjenta, który był (lub podejrzewa się, że był) uczestnikiem sytuacji niepożądanej, inicjały pacjenta, informację dotyczącą masy ciała pacjenta (w przypadku dzieci oraz osób o nietypowej masie ciała).

 

Film Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Wideo

{"register":{"columns":[]}}