W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją fałszywych leków.

14.10.2024

Na polecenie prokuratora wielkopolskiego pionu PZ PK w dniach 1 - 2 października 2024 roku funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu CBŚP zatrzymali 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem sfałszowanych produktów leczniczych i ich wprowadzaniem do obrotu.

Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją fałszywych leków.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją i wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych i podrobionych produktów leczniczych głównie z grupy środków anabolicznych, hormonów oraz substancji farmakologicznych niedopuszczonych do obrotu jako produkty lecznicze u ludzi, a zatem stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób ( art. 258 § 1 kk,  art. 165 § 1 pkt 2 kk).

Grupa działała od roku 2018 na terenie Bydgoszczy i innych miejscowości województwa kujawsko – pomorskiego. Członkowie grupy importowali z Chin substancję czynną, dzięki której możliwe było produkowanie podrobionych leków. Medykamenty  przepakowywane były ze zbiorczych do jednorazowych opakowań, a następnie sprzedawane poprzez specjalnie w tym celu utworzone dwie domeny Internetowe. 

Ekspedycja przesyłek odbywała się za pośrednictwem jednego punktu nadań przesyłek kurierskich, którego pracownik i właściciel także byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

Tygodniowo członkowie grupy nadawali ponad 500 przesyłek z zwartością produktów leczniczych o wartości około 100 tysięcy złotych.

Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu na wniosek prokuratora zastosował wobec 4 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 15 do 30 tysięcy złotych, dozoru policji oraz  zakazu opuszczania kraju.

W miejscach zamieszkania podejrzanych, a także użytkownych przez nich lokalach zabezpieczono urządzenia służące do produkcji leków, jak również znaczne ilości półfabrykatów.

Nadto na poczet przyszłych kar grzywny, przepadku korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 1 miliona złotych, w tym należące do nich samochody i nieruchomość, a także w skrytce pod podłogą u jednego z zatrzymanych zabezpieczono pieniądze w łącznej kwocie 330 tysięcy złotych i  10 tysięcy euro.

prok. Katarzyna Calów – Jaszewska 
Dział Prasowy 
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}